İZMİR GÜZELBAHÇE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MEHMET AYDIN "BİLİM TARİHİ VE FUAT SEZGİN" KONULU SÖYLEŞİSİYLE KONUĞUMUZ OLDU.

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Arzu GÜNAYDIN, 2019 yılının Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle "Fuat SEZGİN" yılı ilan edilmesinden dolayı, Prof. Dr. Fuat SEZGİN´in İSLAM TARİHİ VE BİLİM TARİHİNE katkılarını paylaşmak üzere ilçemiz 60. Yıl Anadolu Lisesi tarafından organize edilen ve Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet AYDIN sunumuyla gerçekleşen söyleşiye katıldı. Doç Dr. Mehmet AYDIN; bilim tarihinin insanlığın ortak malı olduğunu, Müslümanların bilime çok önemli katkılarının olduğunu fakat bilim tarihinin en büyük eksikliğinin Müslümanların yaptıkları icatların kabule yanaşmamak olduğunu, Fuat SEZGİN´in tam da bu sebepten  çok sayıda araştırma yapıp günde 17 saat çalışarak, İslam Medeniyetinin Avrupa medeniyetinin gerisinde olmadığını kanıtlamaya çalıştığını ifade etti. AYDIN, "Fuat SEZGİN´in en çok önem verdiği alan Matematik ve Coğrafyadır. 18. yy.´a kadar Müslüman hakimiyetinden dolayı sadece İspanya´da coğrafya ve haritacılık var.  Bilgiye kaynak gösterme Müslümanlarla başlamıştır." dedi. Söyleşinin sonunda öğretmen ve öğrencilerimizin de sorularını yanıtlayan AYDIN, ülkemizde bilim adamları için kurulan kürsülerin azlığının sebebinin ne olabileceği  ve Müslümanlarda 800 yıllık yaratıcılık döneminin neden sona ermiş olabileceği ile igili soruları şöyle yanıtladı: "Bizler kendimizi dünyaya anlatmakta  büyük eksiklik içindeyiz. Bunun en temel sebeplerinden biri de dil bilmememizdir. Bunun  için çok çalışmak ve dünyevi zevklerden bir parça uzaklaşmak gerekiyor. Gelecek nesilleri bilimi tercih etmeleri yönünde teşvik etmeliyiz. Yönümüzü aydınlatacak olan bilimdir. Maalesef İslam dünyası  geri kalmışlık , bilgisizlik, aşağılık duygusu gibi sebeplerle bilim tarihinde yapılan yeniliklerin kökeninde Müslümanların da olduğunun farkında değiller, bu nedenle  yaratıcılık hissini yeniden kazanmamız gerekmektedir." Verdiği yaralı bilgiler için Doç. Dr. Sayın Mehmet AYDIN´a ve katkılarından dolayı 60. Yıl Anadolu Lisesi´ne şükranlarımızı sunuyoruz. 
DEÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MEHMET AYDIN "BİLİM TARİHİ VE FUAT SEZGİN" KONULU SÖYLEŞİSİYLE KONUĞUMUZ OLDU.

11-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-2019

Mithatpaşa caddesi Yalı Mahallesi No469/A Güzelbahçe İZMİR - 0 232 234 47 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.