İZMİR GÜZELBAHÇE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÜZELBAHÇE’DE NEVRUZ COŞKUSU

GÜZELBAHÇE’DE NEVRUZ COŞKUSU

      Baharın gelişinin, bereketin artışının, yeni yılın başlangıcının, Ergenekon’dan çıkışın sembolü olan nevruz bayramı; tüm yurtta olduğu gibi Güzelbahçe’de de coşkuyla kutlandı. 20 Mart Cuma günü düzenlenen şölende, Güzelbahçe Kaymakamı Sayın Mehmet ÜNLÜ, Belediye Başkanı Sayın Ö. Mustafa İNCE, siyasi partilerin temsilcileri, yerel basın ve çok sayıda davetli; sergiledikleri tavırla ve yüzyıllardır süregelen bu geleneği sahiplenmeyle, bayramı bayram gibi, festival gibi yaşamanın gerekliliği vurgusu yaptılar. Güzelbahçe Halk Eğitim Merkezi ve Özel Oğuzhan Özkaya Temel Lisesi işbirliğinde düzenlenen etkinliklerde katılımcılar eğlenceli vakit geçirdiler.

     Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve açış konuşmalarının ardından temsili nevruz ateşi yakıldı, ata mesleği olan ve Ergenekon’dan çıkışı temsil eden demir dövme merasimi yapıldı. Protokol üyelerine meydana kurulan yörük çadırında ayran ve gözleme ikram edildi. Öğrenciler arasında çeşitli nevruz oyunları oynandı. Ali Bayırlar Sınıf Öğretmeni Mehmet TANRIVERDİ ve ekibinin Türk halk müziği ezgilerini barındıran mini konseri izleyenleri coşturdu. Alana getirilen atlarla rahvan yarışları düzenlendi, bu şekilde Türkler için vazgeçilmezler arasında olan “at” metaforu da ön plana çıkarılmaya çalışıldı.

 

     Programın sonunda bütün katılımcılara, geleneksel yemeğimiz keşkek dağıtıldı ve bütün katılımcılar damaklarındaki keşkek tadıyla alanı terk ettiler… Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, nice baharlarda buluşmak umuduyla ve dilekleriyle Nevruz’u böyle kutladı.

 

 

Mithatpaşa caddesi Yalı Mahallesi No469/A Güzelbahçe İZMİR - 0 232 234 47 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.