İZMİR GÜZELBAHÇE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İMKB BİYOLOJİ’DE DE ZİRVEYİ ZORLADI!

  Sepia officinalis “SÜB-YE!”den sağlıklı cips elde edilererek, bu canlının ekonomik değerinin arttırılması amacıyla çıktıkları yolda iki Türkiye derecesi alan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin başarısı göğsümüzü kabarttı.  
İMKB BİYOLOJİ’DE DE ZİRVEYİ ZORLADI!

Biyoloji Öğretmeni Burcu KOÇ GÜLER başkanlığında, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan proje, DOESEF’in Türkiye genelinde düzenlediği yarışmada üçüncü; MEF Okulları 25. Araştırma Projeleri Yarışması´nda Türkiye genelinde ise ikinci oldu. Sağlıklı atıştırmalık grubuna girmeyen cips ve çerez ürünlerine alternatif bir ürün oluşturmak amacıyla yola çıkan öğretmenimiz ve öğrencilerimiz, sübye cipsi üretmişlerdir. Bu sayede, piyasadaki ürün yelpazesinin genişletilmesi ve su ürünlerinin de bu piyasada yer alması sağlanarak, ekonomik değerlerinin daha da arttırılması amaçlanmıştır.

 

Projede, Sepia officinalis (Sübye) kullanılmıştır. Sepia officinalis (sübye) Türkiye’de mürekkep balığı işlemesinde kullanılan genel bir üründür. S.officinalis’in kimyasal kompozisyonu ile ilgili çok az çalışma yapılmıştır. Hammadde olarak sübyenin seçilmiş olması bu kafadan bacaklı türünün ekonomik değerini de yükseltecek potansiyele sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Proje hazırlanırken önce sübyenin ham halinin kimyasal kompozisyonu çıkarılmış, ardından cips yapımına uygun olabilecek hamur elde edilmiş, elde edilen bu hamur dondurulduktan sonra dilimlenmiş ve kızartılmıştır. Elde edilen kızartılmış sübye cipsinin kimyasal kompozisyon analizleri yapılmıştır. Piyasada satılan patates cipslerinin içerik değerleri ile karşılaştırıldığında sübye cipsinin yağ miktarının daha düşük, protein miktarının ise daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

 

Böylece patates cipslerine alternatif olarak daha sağlıklı bir cips üretilmiştir. Piyasadaki ürünlere çeşitlilik olarak düşünülebilir. Ayrıca su ürünlerini tercih etmeyen kişiler için tercih sebebi olabilecektir. Sübyenin ekonomik değerinin arttırılmasına da katkıda bulunacağına inanılmaktadır.

 

Projeyi hazırlayan öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, bize bu gururu yaşattıkları için emeği geçen eğitim camiasına teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

 

15-06-201615-06-201615-06-201615-06-2016 

 

Mithatpaşa caddesi Yalı Mahallesi No469/A Güzelbahçe İZMİR - 0 232 234 47 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.