İZMİR GÜZELBAHÇE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN NABİ AVCI GÜZELBAHÇE´DE

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN NABİ AVCI GÜZELBAHÇE´DE

     İzmir´in Güzelbahçe İlçesi´nde inşa edilen Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi törenle açıldı. Törende konuşan Milli Eğitim BakanıNabi Avcı, Yaşar Ailesi´ne teşekkür edip, İslam kültüründe kesintisiz iyilik anlamında kullanılan ´Sadaka-i cariye´ kavramı ile Yaşar Vakfı’nın ne kadar önemli bir hizmet ifa ettiklerini dile getirdi.

    Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi´ndeki açılış törenine Milli Eğitim BakanıNabi Avcı, ünlü işadamı Selçuk Yaşar´ın oğlu Selim Yaşar, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Devlet Eski Bakanı Işılay Saygın, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, Milli Eğitim İl Müdürü Vefa Bardakçı, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

    İzmir´de 7 bini aşkın otizmli bireyin bulunduğunu hatırlatan Güzelbahçe Özel Eğitim Uygulama ve İş Eğitim Merkezi´nin Okul Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar, Milli Eğitim BakanıNabi Avcı´dan otizmli çocuklar için destek istedi. Selim Yaşar, "Otizmli çocuklara destek vermek amacıyla milli eğitim müfredatında ve norm kadrolarında yapılacak değişikliklerle önümüzü açmanızı can-ı gönülden diliyoruz" dedi.

    4 yaşından 23 yaşına kadar olan otizmli bireylere ücretsiz eğitim verilen ve öğrenci velileri tarafından da Umut Okulu olarak adlandırılan merkezin çalışmaları hakkında bilgi veren Selim Yaşar, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün bize verdiği hedefler doğrultusunda bu vatanda yaşayan insanlarımızın tamamını kucaklama gereği ve düşüncesi ile otizmli çocuklarımıza eğitim vererek hayata ve ekonomimize kazandırmak bu okulun yapım amacıdır. Sadece İzmir´de 7 bini aşkın otizmli ferdimiz olduğunu bilmekle beraber sabırla süren bu mücadeleye bir katkımız olsun istedik. Okulumuz, okul öncesi eğitimin üzerine verilen 12 yıllık eğitim ve iş uygulama eğitimi ile 4-23 yaşına kadar eğitim verebilecek bir yapıda planlanmıştır. Şu anda 54 öğrencimiz eğitim almaktadır" dedi.

    “HAYIRSEVERLERE GIPTA EDİYORUM!”

    Milli Eğitim BakanıNabi Avcı, "Kültürümüzde sadaka-i cariye diye bir kavram var. Bu, sürüp giden, kesintisiz iyilik demektir. Özellikle hayırseverlerimizin yaptığı kurumların açılışında onlara çok imreniyorum. İmkanı olan hayırseverlerimizin böyle güzel eserler meydana getirmesine gıpta ediyorum. Milli Eğitim Bakanı olarak çok teşekkür ediyorum. Bu okulda eğitim gören çocuklarımız defterlerine bir harf yazdıklarında o hayırseverlerin defterlerine de binlerce güzel harf yazılıyor. 4+4+4 ´ün temel ilkelerinden biri de her çocuğumuza eğitim yeteneğine göre ayrı kulvarlar açabilecek bir düzenleme yapmaktı.

    Biz, Milli Eğitim Bakanlığı literatüründe artık üstün zekalı tabirini kullanmıyoruz. Özel yetenekli diyoruz. Her çocuğumuzun özel yeteneği var. Dolayısıyla burada eğitim görecek çocuklarımızın da içlerinde kim bilir ne cevherler var. Bu kurumlar onların bu yeteneklerini açığa çıkarmaya vesile olacak" diye konuştu.

İZMİR VALİSİ SAYIN MUSTAFA TOPRAK DA BİRLİKTELİK VURGUSU YAPTI

    İzmir Valisi Mustafa TOPRAK da eğitim ihtiyaçlarının sınırsız olduğunu belirterek bu nedenle hayırsever vatandaşlara da ihtiyaç olduğunu söyledi. Dezavantajlı çocukları ayrıştırarak değil kaynaştırmalı eğitimin bir parçası haline getirerek onları topluma kazandıracağımızın altını çizen Vali Mustafa TOPRAK, eğitim alanında gösterdiği katkılardan ötürü Yaşar Vakfı yönetim kuruluna teşekkür etti.

 

   Törende otizmli çocukların da yer aldığı halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı. Konuşmaların ardından ise Bakan Nabi AVCI ve beraberindeki heyet kurumumuzun açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra merkezi gezen Bakan Nabi AVCI ve beraberindeki heyet, öğrencilerle sohbet etti.Mithatpaşa caddesi Yalı Mahallesi No469/A Güzelbahçe İZMİR - 0 232 234 47 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.