İZMİR GÜZELBAHÇE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Özel” Çocuklar Atatürk’ü Anlattı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı´nın, Güzelbahçe´de yaptırdığı okulda eğitim gören otizmli öğrenciler, hem Cumhuriyet Bayramı´nı kutladı hem de otizme dikkat çekti
“Özel” Çocuklar Atatürk’ü Anlattı

    İzmir´de, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılan Güzelbahçe Eğitim ve Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Okulu öğrencileri, Cumhuriyet Bayramı´nda otizme dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak için etkinlik düzenledi. Otistik öğrenciler etkinlikte Atatürk ve Cumhuriyet´i anlattı.
    Güzelbahçe Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen etkinliğe Güzelbahçe Kaymakamı Mehmet Ünlü, Belediye Başkanı Mustafa İnce, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akan, Güzelbahçe Eğitim ve Uygulama ve İş Eğitim Merkezi Okulu´nun Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar, otizmli öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. 

´Birlikte çalışıyoruz´
     Otizmin son yıllarda arttığını ve daha fazla önem verilmesi gereken bir konu olduğunu belirten Okul Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar, "Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılan pek çok eğitim kurumu içinde en değer verdiğimiz olanı otizm için yapılanı. İzmir´de yaklaşık 6 bin civarında otizmli çocuğumuz bulunuyor. Okulu yaparken örnek olmasını istedik. Bu okulun diğer yapılacak işlere gönül verenlere yol açmasını umuyoruz. Biz bu okulu yaptık ama yatırımını yapıp gitmedik. Bütün velilerle birlikte hareket ederek örnek bir okul olması için çalışıyoruz. Bu yüzden bizde otizmli öğrencilerimizi ülkemize kazandırmak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz" dedi.

Gösteriler sundular

     Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, otizmli öğrencileri hayata kazandırmak için çalışanlara desteklerinin her zaman süreceğini söyledi. Güzelbahçe Kaymakamı Mehmet Ünlü, Selim Yaşar´a kazandırdığı okul için teşekkür etti. Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akan ise otizmli öğrencilerin eğitime katılmasının çok önemli olduğunu ve bu konuda eğitim veren modern tesislerin örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi. Konuşmalar ardından Güzelbahçe Kaymakamı Ünlü, Okul Aile Birliği Başkanı Yaşar´a plaket takdim etti. Etkinlik Umut Okulu öğrencilerinin Cumhuriyet şiirlerinin okumasının ardından tiyatro gösterisi ve bazı otizmli öğrenciler tarafından söylenen şarkılarla devam etti. Etkinlik sonunda otizmli öğrenciler tarafından yapılan Atatürk ve Cumhuriyet sevgisinin anlatıldığı baskı ve resim sergisi gezildi. 

İyi eğitim şart
     Otizmli bireylerin iyi bir eğitimle toplumla bütünleşmelerinin sağlanabileceğini belirten Selim Yaşar, "Otizmli öğrenciler zihinsel engelli değil. Tam aksine algılamaları son derece yüksek. Zira bu çocukların kuvvetli bir algılama düzeyleri var. Özellikle bireysel çalışmalarda çabuk kavrıyorlar ve öğreniyorlar. Ancak bu eğitim süreci uzun ve sabır gerektiriyor. Böyle etkinlikler otizmli öğrencilerin sosyal hayata adaptasyonunu sağlıyor" diye konuştu. 

 

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Mithatpaşa caddesi Yalı Mahallesi No469/A Güzelbahçe İZMİR - 0 232 234 47 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.